Ustawienia
Wyszukiwarka

Szkola Podstawowa nr 1
im. Noblistów Polskich
w Dzierżoniowie

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

 

PEDAGOG

PATRYCJA JANKOWSKA

PSYCHOLOG

ANNA PAWLUS-CZARNECKA

PEDAGOG SPECJALNY

PATRYCJA JANKOWSKA

DORADCA ZAWODOWY

JOLANTA RYGAS

LOGOPEDA

EWA JUZIUK

JOANNA MYŚLICKA

MAŁGORZATA MIKUŁA

 

 

 

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu – dla nastolatków

Cyberprzestrzeń jest jak wielkie miasto. Możesz znaleźć tam biblioteki, uniwersytety, muzea, miejsca rozrywki oraz możliwość spotkania wielu wspaniałych ludzi. Niestety możesz tam spotkać ludzi lub sprawy, których powinieneś unikać. Znając niebezpieczeństwa i sposoby ich uniknięcia możesz bezpiecznie korzystać z Internetu.

 • Ustal wspólnie z rodzicami zasady korzystania z Internetu.
 • Ustalcie kiedy i jak długo możesz przebywać w Sieci, z jakich serwisów internetowych możesz korzystać. Umowa z rodzicami nie oznacza rezygnacji z twojej prywatności czy twoich praw. Jest ona po prostu uzgodnieniem waszego wspólnego stanowiska opartego na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.
 • Chroń swoją prywatność w Sieci.
 • Jeśli bierzesz udział w jakimkolwiek forum publicznym w internecie, nie podawaj swojego nazwiska, adresu mailowego, numeru telefonu, nazwy szkoły oraz innych informacji, które mogłyby pozwolić na ustalenie twojej tożsamości (dotyczy to również danych twoich rodziców, rodzeństwa, znajomych).
 • Nie wysyłaj swoich zdjęć osobom, których nie znasz, bez porozumienia z rodzicami.
 • Odpowiadaj mądrze na otrzymane wiadomości.
 • Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości (e-maile, komentarze na czacie, grupy dyskusyjne, itp.), które sprawiają, że czujesz się skrępowany, zmieszany lub zaniepokojony. Gdy otrzymasz taką wiadomość, powiedz o tym rodzicom lub innym dorosłym, do których masz zaufanie.
 • Bądź ostrożny korzystając z czat roomów.
 • Czat room jest prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznym obszarem w Internecie. Nigdy nie możesz mieć pewności z kim naprawdę rozmawiasz. Możesz spotkać tam wielu przyjaznych i ciekawych ludzi. Pamiętaj jednak, że czaty są również wykorzystywane przez pedofili do poszukiwania swoich ofiar, szczególnie wśród nastolatków.  Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych i nie organizuj spotkań w „realu" bez wiedzy rodziców.
 • Nigdy nie umawiaj się z osobami, które poznałeś w Sieci, bez zgody rodziców.
 • Pamiętaj, że ludzie nie zawsze są tymi za kogo się podają. Jeśli jednak chcesz się spotkać z internetowym znajomym, porozmawiaj o tym najpierw z rodzicami i nigdy nie idź na takie spotkanie sam. Zadbaj o to, aby spokanie odbyło się w miejscu publicznym, które dobrze znasz.
 • Bądź podejrzliwy, jeśli ktoś, kogo poznałeś na czacie próbuje nastawiać cię przeciwko rodzicom, opiekunom, nauczycielom czy przyjaciołom.
 • Niektóre czaty wykorzystywane są przez pedofili, sekty i inne niebezpieczne grupy do nakłaniania młodych ludzi, by zrobili coś, czego nie chcieliby robić.
 • Bądź ostrożny, jeśli ściągasz coś do swojego komputera ze strony www.
 • Niektóre strony www proszą o pozwolenie na załadowanie jakiegoś programu lub „podłączenie się". Programy te w niektórych przypadkach mogą być wykorzystywane później do przesyłania ci jedynie irytujących reklam. Niestety często są również używane do ingerowania w twoją prywatność, śledzenia tego, co robisz w danej chwili w sieci czy wprowadzania wirusów do twojego komputera. Mogą one zamienić twój komputer w serwer, z którego ktoś nieznajomy będzie mógł swobodnie korzystać, np. pobierając bez twojej zgody twoje fotografie, prywatne dokumenty i in. Nie wgrywaj żadnych programów, jeśli nie masz pewności, że pochodzą one z godnego zaufania źródła.
 • Jeśli masz swój blog, musisz mieć świadomość, że jest on dostępny każdemu kto korzysta z Internetu. Pamiętaj o tym zamieszczając w blogu informacje o sobie. Zastanów się, jakie wiadomości na swój temat chciałbyś tam umieścić i czy naprawdę powinieneś to zrobić. Wszystko, co umieścisz w blogu może być nie tylko przeczytane przez innych użytkowników sieci, ale także z łatwością kopiowane i przechowywane, a w przyszłości może zostać wykorzystane przeciwko tobie. To, co teraz wydaje ci się fajne i zabawne, może okazać się niestosowne i kłopotliwe kilka lat później, np. gdy będziesz się starał o przyjęcie do szkoły czy pracy. Powinieneś też uważać, co mówisz o członkach swojej rodziny, znajomych i przyjaciołach, aby nie sprawić im przykrości czy wręcz narazić na niebezpieczeństwo.
 • Pamiętaj, że w Internecie również obowiązują zasady dobrego wychowania.
 • Nie rób niczego, co mogłoby urazić innych użytkowników lub byłoby sprzeczne
  z prawem.

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych dzieci przekazujemy państwu listę numerów telefonów, pod którymi możecie państwo szukać pomocy i uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz problemu sięgania przez dzieci po substancje psychoaktywne:

800 060 800

bezpłatna całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

(informacja o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy, pomoc dla rodziców)

116 111

Unijny Telefon Zaufania oraz Pomocy dla Dzieci i Młodzieży

801 199 990

Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania

800 100 100

Telefon Zaufania dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci

Telefon alarmowy prowadzony przez helpline.org.pl, którego celem jest pomoc młodym internautom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych

800 12 12 12

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw  Dziecka

112

jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej

Profilaktyka używania nowych narkotyków tzw. dopalaczy przez dzieci i młodzież

Strony internetowe Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na których znajdują się informacje dotyczące problematyki z zakresu profilaktyki używania nowych narkotyków

www.gis.gov.pl

www.stacjazdrowia.gov.pl

Strony internetowe jednostek organizacyjnych policji, na których znajdują się informacje dotyczące problematyki nowych narkotyków

www.policja.pl

www.zyjbiezpiecznie.policja.pl

Strony internetowe, na których znajdują się ważne informacje dotyczące zachowań zdrowotnych młodzieży w Polsce, w tym problematyki nowych narkotyków oraz różnych form pomocy

www.narkomania.gov.pl

www.dopalaczeinfo.pl

www.kbpn.gov.pl

Strony internetowe, na których znajdują się informacje dotyczące promocji zdrowia oraz zapobiegania ryzykownym zachowaniom młodzieży, w tym problematyki nowych narkotyków oraz różnych form pomocy

www.ore.edu.pl

w zakładkach Promocja Zdrowia oraz Wychowanie i Profilaktyka

 

facebook